Září 2007

Vážeme věnce

7. září 2007 v 21:16 Dušičková vazba
Odklepnuto.cz


Aranžerské předměty - prodej věnců,svíček knotů svícnů ajKaždý věneček z jehličí nebo ze suchého materiálu by měl být aranžován na nějaký pevný základ,aby si dlouho udržel svůj tvar....Buď polistirované podložky,slaměné podložky a nebo si z proutí,(březové větvičky,psí víno se doporučuje),Ale i z papíru uděláme podložku.....
Pokud se nám zdá na věnci mezery tak to zamaskujeme pomocí mašlí,šišek a suchou vazbou......
To pro věnečky vyvazované,kdy klademe připravené svazečky z kytiček nebo přímo jednotlivé listy či květy a ohebným měkkým je postupným omotáváním připevňujeme základu.Zhotovení věnečku vyžaduje již určitouzkušenost-hotový výrobek by měl být tvarově pravidelný nebo souměrný ke svému vrcholu,musí být i barevně vyvážený.
V
Šišky můžeme bub lepit pomocí tavnou pistolí a nebo dole vespod omotáne drátkem šišku a zapíchneme....
Také můžem věnečky jednoduše omotat ztuhou,kterou levně koupíme v květince a květinky přilepíme tavnou pistolí nebo herkulesem......
prodejnách s květinami lze koupit hotové základy na věnečky z aranžovací hmoty(na suché či živé květiny),které jsou určené pro vypichování jednotlivých květů těsně vedle sebe tak ,aby byl celý podklad z pohledové strany dokonale zakrytý.Důležitý je i výběr struhy- pokud ji vůbec použijeme,místo kupované stuhy lze také použít pruh látky vhodné barvy,mašle smotané z lýka a nebo pro jarní aranžmá docela originální mašličky z vrbových proutků.Velmi dobře ´působí i kombinace několika druhů barevně sladěných mašlí a stuh.S cenou se zamozřejmě vyrovnám..Cena poštovné je psaná v průměru...Tyto 3vazby,které jsou buď v košíku,ve váze a nebo v
polistirénové truhle...Není nic těžkého na tom udělat....Do 3/4 možno i plné zaplníte zeminou a
podle vaší fantazie si nauranžujte ,suchou vazbu ať ze zahrady nebo koupenou.jehličí....doporučuju jalovce,stuhy,keře,neopadavé(zimoztráz vždy zelený apod...Navrch,aby nebyla vidět zenina tak můžete ozdobit kamínky nebo mechem......Taková práce vás zdrží asi na 30minut a nic vás stát nebude.....V krámě by jste zaplatili víc.


IMPREGNACE LISTOVÍ

7. září 2007 v 19:40 Kouzlo rostlin
IMPREGNACE LISTOVÍ
Pro úpravu glycerinem se hodí celá řada listů.Listoví zůstane ohebné a pružné po celé roky. Ošetřené listy jsou navíc krásně lesklé.Glyrerin můžete koupit v lékárně.Na uchování několika větviček stačí koupit jen malé množství látky.Roztok připravíte z jednoho dílů glycerinu a dvou dílů horké vody(asi 70°C).Na jeho přípravu se nejlépe hodí zavařovací sklenice.Nalijete do ní přibližně 3cm glycerinu,6cm horké vody a vše dobře promíchejte.Do promícháného roztoku postavte čerstvě natrhané větvičky s listy.Sklenici postavte na světlo a chladné místo,mimo dosah přímých slunečních paprsků.Větvičky postupně nasají roztok glycerinu.Ten nahradí mízu.VYBÍREJTE VŽDY PĚKNĚ TVAROVANÉ!nechte je ve sklenici tak dlouho,dokud zcela nezmění barvu.To trvá 5 dnů.Nejprve se změní barva žilek listů,postupně změní barvu celý list.Konečná barva i doba vstřebávání roztoku závisí na druhu rostliny,počasí,ročním období i místě kde roste rostlina.
PRAKTICKÉ RADY:(z roztoku)
Jakmile větvičky změní barvu jsou naimpregnované a můžete je z roztoku vyjmout.Kdybyste je nechali v glycerinu příliš dlouho,listy se začnou potit!A mají sklon uhnívat.Pokud by k tomu došlo lehceje omyjte slybým roztokem micího prostředku.
PŘED POUŽITÍM:
Naimpregnované listoví uložte v krabici nebo v uzavřeném plastovém sáčku na suché místo.Před použitím. je naleštěte suchým,měkým hadříkem do vysokého lesku.
OPADAVÉ ROSTLINY-Vhodné pro impregnaci glycerinem....
BUK LESNÍ:U stromů,které rostly ve stínu se barva listů změní na tmavě zelenou.Listy ze stromů na slunci budou spíš hnědé.
DUB LETNÍ:Vybírejte postraní větvičky spíš z mladých stromů.
JÍROVEC MAĎAL:Zajímavě vypadá s mladými kaštánky v pychlavých plodech.
STÁLEZELENÉ ROSTLINY:
BŘEČŤAN OPADAVÝ:Jeho barva se mění v atraktivní žlutavě hnědou.
VAVŘÍN(bobkový list):sytá lesklá kaštanová barva.
ZIMOSTRÁZ VŽDYZELENÝ:Sklízí se jen mladé větvičky a to na jaře!
BOBKOVIŠEŇ:Mění se na tmavě zelenou.
KAMÉLIE:Získá zvláštní světle thědou barvu.
BLAHOVIČNÍK:Ponechává si modrozelenou barvu.