Jak si vyrobit svíčky...

1. června 2007 v 23:06 |  Výroba svíček

Levné značkové parfémy , šampóny Aloe Vera aj.
Usmívající se

Výroba svíčekZpět Zátiší se svíčkami
Svíčky
Vytvořte hřejivou atmosféru všech slavnostních příležitosti! Svíčky jsou díky své kráse a příjemnému světlu ideálním způsobem dekorace a jejich výroba je přitom velmi Svíčky snadná. Vyrobte si vlastní svíčku z parafinu, gelu či včelího vosku! Nabízíme vám popis potřebných pomůcek, základní postupy pro práci s vosky či gelem a několik originálních nápadů na speciální a netradiční svíčku.
Nahoru

Materiál a základy práce

Svíčky můžeme vyrábět ze svíčkového gelu a různých typů vosku - hlavní dva druhy jsou parafin a včelí vosk. Do parafinu se většinou přidává stearin, který vylepšuje jeho vlastnosti. Z přírodních vosků se mimo včelí používal v minulosti k výrobě svící také vosk z vavřínu.
Včelí vosk k výrobě svíček jsou v podstatě včelí plástve zbavené medu. VoskNež byl objeven parafinový vosk, používal se právě včelí vosk, který si však pro vysokou cenu nemohlo mnoho lidí dovolit. Kromě toho, že je 100% přírodní, má výhodu, že pomalu hoří a krásně medově voní. Prodává se většinou v plátech, ze kterých vytvoříte svíčku prostým srolováním a přidáním knotu do středu. Včelí vosk se nehodí pro roztavení a odlévání svící do forem.
Parafinový vosk je nejběžnější materiál pro výrobu svíček. Má bílou barvu, je polotransparentní a při hoření produkuje bezbarvý kouř. Dobře se hodí pro odlévání do forem.
Stearin napomáhá tvrdnutí vosku, prodlužuje dobu hoření a z estetického hlediska zvyšuje lesk a kryvost parafinového vosku. Stearin se mísí s parafinem v poměru většinou 10 až 20 % stearinu a 80 % parafinu.
Palmový vosk je výborný materiál k výrobě svíček - čistě přírodní, velmi dobře se s ním pracuje, po ztvrdnutí a vychladnutí vytváří na povrchu výraznou dekorativní kresbu podobnou ledovým květům.
A jak pracovat z běžným voskem? VůněVosk se jednoduše rozpustí, nejlépe ve vodní lázni, nalije do vhodné formy a nechá úplně vychladnout a ztuhnout.
Svíčkové knoty jsou k dostání bavlněné, u kterých si délku si můžete libovolně upravit, a zesílené knoty s plíškem vespod. Zesílené knoty mají přednost, že drží "tvar", a lze je tak jednoduše umístit do formy a zalít voskem. Oceníte je zvláště při výrobě gelových svíček.
Vosky i gely můžete obarvovat a přidávat různé vonné esence. Barvení a ovonění provádíme vždy při rozehřívání vosku. Přidáváme vždy opatrně malé množství a promícháme, dokud nejsme s výsledkem spokojeni. Používejte vždy pouze esenciální oleje a barviva určené pro výrobu svíček.
Nahoru

Vrstvená svíčka

materiál poskytl francouzský výrobce produktů pro výrobu svíček Gédeo
Rychlý a jednoduchý postup s garantovaným stylovým výsledkem.
Potřebné vybavení: Rozpouštění
svíčkový vosk,
zesílený svíčkový knot,
barvivo na svíčky podle vkusu,
hrnec,
skleněná nádoba (např. od marmelády),
vidlička k promíchání vosku,
nůž,
plech na pečení,
rostlinný pergamen nebo pečicí papír,
lepicí páska,
párátko nebo špejle,
nůžky.
Doporučovaný postup:
Vykrajování
  1. Nejprve roztavte práškový vosk ve vhodné skleněné nádobě (např. sklenici od marmelády). K urychlení rozpouštění vosk promíchávejte. Do roztaveného vosku nožem nastrouhejte trochu Gédeo barvy na svíčky. Barvy přidejte podle uvážení tolik, abyste dosáhli požadovaného odstínu. Můžete samozřejmě smíchat i několik odstínů. Nakonec směs důkladně promíchejte, aby se barva zcela rozpustila.
   Poznámka: Barvy mají tendenci během schnutí blednout, proto při přípravě namíchejte odstíny trochu tmavší, než jaké mají ve výsledku být. Čím je vosk hustší, tím rychleji tuhne.
 1. Připravte plech na pečení a vyložte jej rostlinným pergamenem či pečícím papírem. Pro jistotu jej na krajích připevněte pomocí lepicí pásky. Vosk připravený podle bodu 1 nalijte na plech tak, aby se vytvořila jednolitá vrstva silná cca 3 až 5 mm. Skládání
  Počkejte zhruba minutu a pomocí nože plát nařežte na čtverečky o velikosti přibližně 10×10 cm. Uprostřed každého z nich udělejte párátkem díru. Až vosk úplně ztuhne, můžete vytvořené čtverečky sejmout z plechu.
  Chcete-li si vytvořit vícebarevnou svíčku, opakujte tento postup pro každou barvu.
 2. Navršte čtverečky na sebe a dírou uprostřed protáhněte zesílené svíčkové knoty.
  I po úplném zatuhnutí vosku můžete poopravit vzhled každého čtverečku - lze je mírně roztavit nad parou. K odstranění zbytků vosku nebo k úpravě okrajů můžete použít obyčejné nůžky.
Gédeo tip
Vrstvená svíčka jinak: zkuste vyrobit čtverečky odlišných rozměrů a tloušťky a pohrajte si s jejich umístěním - např. od silných vespod k tenkým navrch.
Tip Výtvarky.cz
Práci Vám zjednoduší formy na skládané svíčky, které koupíte v našem e-shopu!
Nahoru

Pruhovaná svíčka

materiál poskytl francouzský výrobce produktů pro výrobu svíček Gédeo
Svíčka jednoduchého geometrického tvaru vytvořená pomocí barevných proužků vosku.
Potřebné vybavení: Pruhovaná svíčka
svíčkový vosk,
svíčkový knot (postačí bavlněný),
barvivo na svíčky podle vkusu,
silný karton nebo lepenka,
tužka a pravítko,
nůž,
lepicí páska (umělohmotná),
plastelína (stačí malý kousek),
pánev,
skleněné nádoby pro namíchání barev (např. sklenice od marmelády; pro každou barvu jedna),
nůžky. Výroba formy
Dva způsoby, jak si vytvořit odlévací formu
Použijte starou krabici: Použijte kartónovou krabici vhodné velikost, popř. si ji seřízněte.
Vyrobte si vlastní na míru: Ze silného kartónu si vystřihněte čtyři díly rozměrů: 2 boční dlouhé strany (13×6 cm), 2 krátké strany (5×6 cm) a dno (13×5 cm). Všechny díly navzájem slepte lepicí páskou - alespoň dvěma vrstvami, aby rohy dobře těsnily.
Doporučovaný postup:
 1. Odlévání
 2. Do dvou krátkých stran si nožem vytvořte dírku k upevnění knotu. Knot by měl vést prostředkem svíčky. Na vnější straně formy škvíry utěsněte pomocí kousku plastelíny.
 3. Příprava barevných proužků: Roztavte vosk ve sklenicích podle návodu (závisí na druhu, jenž používáte). Do roztaveného vosku nožem nastrouhejte trochu Gédeo barvy na svíčky. Barvy přidejte podle uvážení tolik, abyste dosáhli požadovaného odstínu. Můžete samozřejmě smíchat i několik odstínů. Nakonec směs v každé sklenici důkladně rozmíchejte, aby se barva zcela rozpustila. Do připravené formy postupně lijte jednotlivé obarvené vosky. Vyjmutí Před nalitím další barvy vždy počkejte, dokud se na povrchu předcházející vrstvy nevytvoří povlak. Barvy a tloušťky jednotlivých vrstev můžete kombinovat dle uvážení, limitováni jste pouze konečnou výškou formy (zde 6 cm).
  Upozornění: Při kontrole ztuhnutí vosku zkoušejte vždy střed voskové plochy - vosk se vám nesmí přilepit na prst! Nečekejte na úplné ztuhnutí jednotlivých vrstev. Vosk má tendenci se během tuhnutí srážet a vytvořené proužky by nebyly čisté a neseděly by dobře na sobě.
 4. Po úplném ztvrdnutí vosku opatrně odstřihněte lepicí pásku, rozložte formu a svíčku vyjměte. Zkraťte přebytečný knot a na závěr svíčku vyleštěte pomocí měkkého hadříku.
Nahoru

Photophore - stínítko na svíčku

materiál poskytl francouzský výrobce produktů pro výrobu svíček Gédeo
Vosk nejenže dokáže vytvořit měkké ambientní světlo, ale je také velmi tvárným materiálem, který propouští světlo. Nabízíme vám netradiční nápad - vyrobte si krásné stínítko z vosku. Odlití
Potřebné vybavení:
svíčkový vosk,
pánev,
sklenice od marmelády,
vidlička,
nůž,
stará plastová nádoba: dno lahve od minerální vody k odlití základny nebo dno jogurtového kelímku a vrchní část plastové lahve k odlití vnitřní svíčky.

Doporučovaný postup:
Roztavte práškový vosk ve sklenici od marmelády.
 1. Nasazení
 2. Svrchní část
  Tekutým voskem stejnoměrně vylijte stěny sklenice - průběžně jí otáčejte, vždy ji držte ve vodorovné poloze a vosk rozlévejte po stěnách, dokud si nesedne a neztuhne. Opakujte tak dlouho, dokud nevytvoříte vrstvu silnou 5 mm.
  Tip: Použitím dvou různě nabarvených vosků získáte efektní vnitřní a vnější barvu stěny.
 3. Základna a vnitřní svíčka
  Základnu vytvořte odlitím plastové nádobky (lahve, kelímku) o větším průměru, odlitek by měl být silný cca 5 mm. Okraje nahřejte nad parou a zaoblete. Vnitřní svíčku vytvoříte odlitím do umělohmotného víčka, do něhož zasadíte kousek zesíleného knotu.
 4. Složte vytvořené části. Základnu a vršek lze používat opakovaně, shoří pouze svíčka uvnitř.
Seříznutí
Gédeo tipy
Při výběru proporcí budoucího stínítka je třeba ponechat min. 2 cm prostor mezi centrální (vnitřní) svíčkou a stěnami stínítka. Jinak by se mohlo stínítko zahřát a roztavit.
Použijete-li jako formu skleněnou nádobu, budete ji muset při vyjmutí odlitého stínítka rozbít. Vložte dovnitř hadřík a sklo rozbijte v silné utěrce o ostrou hranu. Poté rozbité sklo opatrně odstraňte.
Nahoru

Jak vytvořit gelovou svíčku

Zesílené knoty
Potřebné vybavení:
svíčkový gel,
zesílený svíčkový knot s plíškem vespod (bavlněný knot nepoužívejte - absorbuje totiž příliš mnoho gelu a sám nedrží),
vonný olej podle vlastního výběru,
barvivo na svíčku dle vlastního výběru,
dekorativní předměty dovnitř svíčky (není nutné),
nádobka na svíčku.
Používejte pouze esenciální oleje a barviva určené pro výrobu svíček. Nejlepší nádobkou jsou skleněné svícny či hrnečky, ale postačí i jakýkoliv jiný nehořlavý materiál. Jako dekoraci dovnitř svíčky můžete použít prakticky cokoliv (samozřejmě nehořlavého) - barevný písek, kamínky, třpytky, mušle, umělé perly atp.
Postup je velmi jednoduchý: Vonná esence
 1. Na dno nádobky (budoucího svícnu) kápněte trošku lepidla a přilepte knot.
 2. Rozpusťte svíčkový gel v hrnci dle návodu. Můžete jej předem rozkouskovat, aby tál rychleji. Klíčová je správná teplota, která by měla být kolem 92 st. C. Přehřátý gel ztrácí na průhlednosti, klidně proto použijte teploměr. Všechen gel by měl roztát a měl by mít konzistenci podobnou sirupu.
 3. Postupně přidávejte barvivo (barviva) a promíchávejte, až dosáhnete odstínu, který se vám zamlouvá. Pokud chcete do svíčky přidávat i dekorativní předměty, raději si vyrobte gel světlejší, aby dekorace pěkně vynikly. Přidejte pár kapek esenciálního oleje.
 4. V troubě (cca 60 st. C) nebo mikrovlnce si předehřejte si skleněnou nádobku - tento krok by měl zabránit vzniku bublinek při lití gelu.
 5. Pokud chcete použít dekorační předměty, namočte je do horkého gelu a naaranžujte do nádobky.
 6. Lití gelu: Nádobku umístěte na vodorovnou plochu a opatrně do ní nalijte gel. Měl by být stále horký, aby se netvořily bublinky. Dejte pozor na knot - měl by zůstat rovný. Můžete si jej upevnit na tužku položenou napříč nádobky.
 7. Nechte vše zchladnout, případně seřízněte knot a vaše svíčka je hotová.
Aranžerské předměty - prodej věnců,svíček knotů svícnů aj.


 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 sabi sabi | 20. ledna 2008 v 11:41 | Reagovat

ta pruhovana svíčka je moc pekna ale nevim ten postup ten první obrazek co znamena?

2 vinnia vinnia | 20. února 2008 v 22:50 | Reagovat

tam jsou různé barvy po zaschnutí vosku a tím si obarvíte barevně svíčku....a z krabičky si uděláte formu.....

3 Barča Barča | 31. října 2009 v 22:23 | Reagovat

Moc pěkné a užitečné:-) :-P

4 Allison Allison | 15. prosince 2009 v 21:38 | Reagovat

Moc pěkné stránky, konečně jsem našla návod i s fotkami, aniž bych si kupovala knihu. Mamka bude mít pěkný vánoční dárek.  :-D

5 Dominus Dominus | 15. února 2010 v 20:25 | Reagovat

Prosím vás, jak se vyrábí plovoucí svíčky?Mohli byste mi prosím někdo poradit:-)?

6 majka majka | 14. září 2010 v 9:13 | Reagovat

ja myslim ze je to skvělé :-)

7 annamaria annamaria | E-mail | Web | 27. listopadu 2011 v 16:34 | Reagovat

ja to super ale namam formi :-)  :-(  :-D  8-O  8-)  :-?  :-x  :-P  :-|  :-!  ???  :D  [:tired:]  O_O

8 janko janko | E-mail | Web | 27. listopadu 2011 v 16:38 | Reagovat

[2]: tak to presna

9 Jitka Hájková Jitka Hájková | E-mail | Web | 13. prosince 2011 v 20:06 | Reagovat

prodej svíček,knotů,vosků,dekorace aj.

10 jana jana | 22. září 2012 v 15:46 | Reagovat

Svíčky jsou moc krásné, ale nemám čas je vyrábět. Náhodou jsem našla svíčky, které si můžu objednat a jsou opravdu velice dekorativní. Mám postaráno o vánoční dárky. Podívejte se sami na www.nadhernesvicky.cz

11 Tereza Tereza | E-mail | Web | 12. listopadu 2012 v 15:19 | Reagovat

[6]:Plovoucí svíčka se vyrábí jako normální svíčky do formy,ale nesmí být vyšší jak 0,5 cm.Už jsem to zkusila a funguje to. :-D

12 Tereza Tereza | E-mail | Web | 12. listopadu 2012 v 15:22 | Reagovat

[5]: Plovoucí svíčka se vyrábí jako normální svíčky do formy,ale nesmí být vyšší jak 0,5 cm.Už jsem to zkusila a funguje to. :-D

13 Luluuu Luluuu | 1. prosince 2012 v 9:31 | Reagovat

Moc pěkné hlavně ty barevné :) ale nevím kde sehonat knot :(

14 Pavla Pavla | Web | 25. ledna 2013 v 3:41 | Reagovat

http://aranzma.napady.net/
DEKORACE A VÝROBA SVÍČEK

Zde si můžete koupit přísady na výrobu svíček aj.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama