Květen 2007

Skleněné mozaiky

15. května 2007 v 8:13 Mozaiková technika
Textová a popunder reklama od Nejmedia
Jednoduchý svícen s barevnými sklíčky si vyrobíte pomocí skleněné mozaiky.
Budete potřebovat skleničku, barevná sklíčka, lepidlo (použila jsem Silicone v tubě firmy Soudal), spárovací hmotu (pracovala jsem s výplňovou hmotou firmy Knauf). Pokud si budete jako já sami vyrábět sklíčka, tak ještě zbytek tabulového skla, řezák na sklo a barvy na sklo (obr.1)


1
Sklíčka vyrobíte následovně. Nejdřív si tabulové sklo natřete barvou, kterou potřebujete. Nechte zaschnout a pak řezákem na sklo vyrobte čtverečky. Musím přiznat, že to byla dřina! Na řezák je potřeba hodně tlačit a jde také o to najít správný sklon řezáku (ne kolmo, ale mírně naklonit). Sklo musí trošku křupat. Řez neveďte od kraje ke kraji tabulky, potom praská. Začněte asi 1cm od kraje a nařízlé sklo opatrně ulomte o hranu stolu. Lepší je, když si nejprve uděláte několik rýh vedle sebe, bez odlamování. Pak začněte řezat kolmo k rýhám, ulomte proužek a ten už v ruce lehce nalámete na předřezané čtverečky. K ulamování používejte raději hadřík, abyste se nepořezali. Tahle práce rozhodně není vhodná pro děti!
Po tomto kroku je už výroba mozaiky radost. Sklíčka nalepte podle svého vkusu na skleničku a nechte zaschnout. Lepte natřenou barvou ke skleničce (obr.2)


2
Po zaschnutí si připravte malé množství spárovací hmoty podle návodu. Vyplňte dokonale všechny mezery, přebytečný materiál setřete a nechte zaschnout. Jsou-li spáry "propadlé", opakujte tento postup ještě jednou po několika hodinách (až hmota zatvrdne). Nesnažte se v této fázi setřít hmotu za sklíček dohladka, vymyli byste ji ze spár. (obr.3)


3
Nakonec svícen očistěte. Můžete použít žiletku a hadřík, případné nerovnosti zbruste jemným pilníkem (obr.4)


4


KOMENTÁŘ

Tak zakoupit kamenný mozaiky se dají.Buď v Baumaxu se zeptat,kdyby jste chtěla z porcelánu kostičky tak levněji bych doporučila jak prodávají jednu větší desku s malými kostičkami ty bych pak pomocí pilkou rozřezala...
Dá se a je to krásné,když najdete starý stolek tak na ten stolek to smaltovat,doporučuji sádru,to bych se na místě domluvila s odporníkem a postupně až by byl stolek vyhoblovaný v rovině tak tam dát malé dlaždičky,byl by to na stejný způsob jako konferenční stolek,který prodávají s dlaždičkami.....
No a jinak okrasný ať to jsou různě skleněné či z dlaždiček se dají koupit v papírnictví,kde prodávají barvy,tempery aj...Nebo pro odborné malířské nářadí…
Jinak Moje kamarádka si udělala stojan na kytky a hořejšek byl z kachliček nemusela nic kupovat...ze zbytků kachliček si je nastřihala,samozřejmě nejdřív si udělala plánek želvy....Tvary,prý to jde jednoduše stříhat a začala postupně skládat tvar.A nakonec vše přilepila a na okraje rohů dala kamínky,škoda,že ten stoleček nemám vyfocený....
Jinak Vám Všem přeji také pěkný den.....

Vyskládaný ze střípků

13. května 2007 v 9:35 Mozaiková technika
ZVÍŘECÍ RODINKA - na mé stránce najdeš...veškerá zvířata,inzeráty aj...
Odolný větru a vodě,dekorativní a přitom finančně nenáročný-takový je mozaikový stůl,květináč aj...Co takkhle udělat si něco podobného třeba o letošních prázdninách na chalupě?
Potřebujeme : a) různobarevné úlomky obkládaček,
b) lepidlo epoxidové
c) spárovací tmel
d) desku stolu
e) štětec
f) kleště
g) gumové rukavice
h) kladívko
ch) tužku a pravítko
Vzor můžeme vyskládat nepravidelný-to znamená,že úlomky klademe jeden vedle druhého.V případě ,že se budou motivy a obrazce pravidelně opakovat,nejprve je na desku nakreslíme nebo si uděláme papírovou šablonu a vzory překopírujeme.Zároveň ověříme,zda máme k dispozici dostatek úlomků v barvě.
1)Velké kusy keramické dlažby nebo obkládaček rozbijeme kladívkem na malé kousky,případně požadovaný tvar nalámeme kleštěmi.Skládáme úlomky buď pouze lesklé nebo jen matné.Kombinace obou povrchových úprav nepůsobí v celkovém efektu pěkně.
2)Vzor si nejprve překreslíme tužkou na desku.Abychom nemuseli vzdálenosti měřit pravítkem,pomáháme si provázkemuvázaným uvázaným tužkou.
3)Potom jednotlivé části desky natřeme lepidlem a vyskládáme úlomky.Můžeme použít buď běžné lepidlo na obkládačky nebo také lepidlo epoxidové,které má tu výhodu,že je odolné proti změnám počasí a nepropustí žádnou vlhkost.Musí se s ním,ale pracovat rychle a stůl natírat po malých částech.
4)Vlastní tvořivá činnost nastává v okamžiku,kdy začneme skládat mozaiku.Postupujeme opatrné,upravujeme jednotlivé kousky tak,abychom nedělali příliš velké spáry.Nezapomeňte na hranu stolu.
5)Jakmile jsme z mozaikou hotoví necháme ji dokonale zaschnout-nejlépe do druhého dne nebo i déle.Potom důkladné rozmícháme spárovou hmotu,navlékneme gumové rukavice a spáry zalijeme.Hmotu do spár pečlivě zapravíme.Po mírném zaschnutí tmele povrch stolu očistíme.
Rámečky s mozaikou: Podrobný postup - 1. krok Barevné mozaikové kamínky zakoupíme v hobby marketech, prodejnách výtvarných potřeb nebo i ve větších papírnictvích. K dostání jsou v celé škále barevností a ve více velikostech.
6
5
4
3


Závěsný obal na květináče

12. května 2007 v 23:25 Závěsný obal na květináče
Závěsný obal na květináče

Kytiček máme plná okna i stolky, ale pár bychom jich ještě potřebovali někam umístit? Nebo si chceme vyzdobit zápraží či verandu? Snadná pomoc, vyrobíme si závěs na květináče.

Potřebujeme

Seznam materiálu:

Dva kyblíčky z nerezavějícího plechu, asi 4 m kovového řetízku (v nerezavějící povrchové úpravě), 4 kroužky na klíče, háček s hmoždinkou na zavěšení, barvy a tvrdší papír.

Nářadí a nástroje:

Kladívko a silný hřebík nebo skobičku, kleště na drát, nůžky, štětec nebo kousek silnějšího provazu a lepidlo s tavnou pistolí na ozdobení.

Postup

1

Závěsný obal na květináče: Podrobný postup - 1. krok
Do okrajů kyblíků si pomocí skobičky a kladívka prorazíme tři dírky ve stejných vzdálenostech od sebe, asi 1cm pod okraj.

2

Závěsný obal na květináče: Podrobný postup - 2. krok
Do dírek navlékneme kroužky na klíče, snažíme se kroužky příliš neroztahovat aby se vrátily zpět do původního tvaru.

3

Závěsný obal na květináče: Podrobný postup - 3. krok
Řetízek si rozdělíme na tři části (délku volíme podle velikosti kyblíčků, musíme počítat s dostatečnou vzdáleností mezi nimi, aby se kytičky netísnily), jednotlivé části navlékneme do kroužků.

4

Závěsný obal na květináče: Podrobný postup - 4. krokZdobení provázkem:
Na okraj kyblíku si fixou načrtneme vlnovky, vytlačíme z tavné pistole lepidlo a přilepíme kousky provázku, provázek provlékneme i skrz kroužky na klíče a dobře přitiskneme.

5

Závěsný obal na květináče: Podrobný postup - 5. krok

6

Závěsný obal na květináče: Podrobný postup - 6. krok
Na boky kyblíku načrtneme kytičky a přilepíme provázek. Buď můžeme nastříhat kouskyna jednotlivé díly kytičky nebo kytičku stáčíme z jednoho kousku do smyček - tento způsob je lepší kvůli tomu, abychom nemuseli začišťovat několikero konců provázku. Při vytváření kytiček musíme dobře přilepit i části provázku, ležící ve středu kytičky přes sebe.

7

Závěsný obal na květináče: Podrobný postup - 7. krokZdobení barvami:
Obdélník tvrdšího papíru poslouží jako šablona, nakreslíme a vytřihneme si do něj zvolený motiv.

8

Závěsný obal na květináče: Podrobný postup - 8. krok
Šablonu přitiskneme na bok kyblíku a štětcem nanášíme barvu, pokud máme barvu ve spreji, můžeme přes šablonu nastříkat. Po částečném zaschnutí štětcem dokreslíme detaily.

9

Závěsný obal na květináče: Podrobný postup - 9. krok
Můžeme ozdobit ještě kraje kyblíků kousky řetízků, které navlékneme na kroužky a necháme v obloucích viset po okrajích. Ozdobené kyblíky přestříkáme bezbarvým lakem a necháme zaschnout.

10

Závěsný obal na květináče: Podrobný postup - 10. krokZavěšení:
Kyblíček, který bude vespod, máme navlečený na řetízcích, odpočítáme si stejný počet oček na všech řetízcích a navlékneme očka na kroužky v horním kyblíčku.

11

Závěsný obal na květináče: Podrobný postup - 11. krok
Na větší kroužek, za který bude závěs pověšen, jsou navlečeny konce řetízků.Hák na zavěšení může být zašroubován do dřeva nebo do hmoždinky ve stropě. Hotové závěsy můžeme pověsit jak v bytě, tak venku, určitě se budou líbit.

12

Závěsný obal na květináče: Podrobný postup - 12. krok
Na závěsy nemusíte kupovat nové kyblíky, pokud doma nějaký máte, stačí jej okartáčovat od rzi a přestříkat třeba zbytkem autolaku a pak ozdobit, použít můžete i plastové květináče terakotové barvy nebo je také přestříkat.

13

Závěsný obal na květináče: Podrobný postup - 13. krok

14

Závěsný obal na květináče: Podrobný postup - 14. krok

TIP:

Velikost květináče, sílu řetízků a únosnost skobiček a háčků musíme zvolit úměrně zatížení,nesmíme zapomenou, že po zalití květin se váha závěsu ještě zvýší.
SUPER DEN - Stahování her,Móda,Recepty,Inzeráty aj...

HNOJENÍ VODNÍCH KULTUR

2. května 2007 v 23:12 Hnojení vodních kultur a výhody
Růst je často rychlejší a pevnější než v zemi.Cibuloviny,kaktusy,orchideje a mnohé rostliny běžně Používáme různá rozpustná hnojiva a řídíme se vždy připojenými instrukcemi.Voda reaguje s hnojivem tak,že uvolňuje nezbytné živiny,které jsou přijmány rostlinami podle potřeby.
Výhody:je lehké zabezpečit rostlinám dostatek vzduchu,vody a živin,pěstebné médium je čisté,propustné,bez zápachu,nepřekyseluje se,takže nepodporuje šíření plevelů škůdců a chorob.Růst je často rychlejší a pevnější než v zemi.Cibuloviny,kaktusy,orchideje a mnohé rostliny běžně
Hnojiva používaná pro vodní kulturu jsou vyráběna tak,aby byla vhodná pro různé stupně tvrdosti vodovodní vody

ATMOSFÉRA ORIENTU

2. května 2007 v 23:10 Příprava aranžmá
Květinová výzdoba prostřeného stolu stylově doplňuje podávané jídlo.Její vůně v ideálním případě doplňuje i chuť podávaných pokrmů.
Toto tradiční orientální aranžmá výrazných barev a jednoduchých tvarů se k východní kuchyni hodí opravdu skvěle.pokud budete chystat podobné aranžma k anglické kuchyni,použijte mísu s jemným vzorkem a letní květy pastelových barev.
Pro aranžmá volte dostatečně velkou mísu,aby upoutala pozornost.Měla by být hodně široká a mělká,aby hostům umožnila pohled na květiny shora.do bílé mísy vyberte květiny sytých barev,do barevné naopak květy bílé,aby ještě kontrast umocnily.
Květy vydrží ve vodě jen několik dnů.Jakmile začnou uvadat,vyměňte je.Prodloužíte tím životnost aranžmá