Vyskládaný ze střípků

13. května 2007 v 9:35 |  Mozaiková technika
ZVÍŘECÍ RODINKA - na mé stránce najdeš...veškerá zvířata,inzeráty aj...
Odolný větru a vodě,dekorativní a přitom finančně nenáročný-takový je mozaikový stůl,květináč aj...Co takkhle udělat si něco podobného třeba o letošních prázdninách na chalupě?
Potřebujeme : a) různobarevné úlomky obkládaček,
b) lepidlo epoxidové
c) spárovací tmel
d) desku stolu
e) štětec
f) kleště
g) gumové rukavice
h) kladívko
ch) tužku a pravítko
Vzor můžeme vyskládat nepravidelný-to znamená,že úlomky klademe jeden vedle druhého.V případě ,že se budou motivy a obrazce pravidelně opakovat,nejprve je na desku nakreslíme nebo si uděláme papírovou šablonu a vzory překopírujeme.Zároveň ověříme,zda máme k dispozici dostatek úlomků v barvě.
1)Velké kusy keramické dlažby nebo obkládaček rozbijeme kladívkem na malé kousky,případně požadovaný tvar nalámeme kleštěmi.Skládáme úlomky buď pouze lesklé nebo jen matné.Kombinace obou povrchových úprav nepůsobí v celkovém efektu pěkně.
2)Vzor si nejprve překreslíme tužkou na desku.Abychom nemuseli vzdálenosti měřit pravítkem,pomáháme si provázkemuvázaným uvázaným tužkou.
3)Potom jednotlivé části desky natřeme lepidlem a vyskládáme úlomky.Můžeme použít buď běžné lepidlo na obkládačky nebo také lepidlo epoxidové,které má tu výhodu,že je odolné proti změnám počasí a nepropustí žádnou vlhkost.Musí se s ním,ale pracovat rychle a stůl natírat po malých částech.
4)Vlastní tvořivá činnost nastává v okamžiku,kdy začneme skládat mozaiku.Postupujeme opatrné,upravujeme jednotlivé kousky tak,abychom nedělali příliš velké spáry.Nezapomeňte na hranu stolu.
5)Jakmile jsme z mozaikou hotoví necháme ji dokonale zaschnout-nejlépe do druhého dne nebo i déle.Potom důkladné rozmícháme spárovou hmotu,navlékneme gumové rukavice a spáry zalijeme.Hmotu do spár pečlivě zapravíme.Po mírném zaschnutí tmele povrch stolu očistíme.
Rámečky s mozaikou: Podrobný postup - 1. krok Barevné mozaikové kamínky zakoupíme v hobby marketech, prodejnách výtvarných potřeb nebo i ve větších papírnictvích. K dostání jsou v celé škále barevností a ve více velikostech.
6
5
4
3

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama