INTERIÉRY

24. dubna 2007 v 22:47 |  Interiéry
Pokud máte příležitost přeměnit střechu na střešní zahradu,využijte ji! interieryaranžování a dekoracePoskytne vám v každém případě možnost vytvořit něco zcela zvláštního, i když půjde jen o jediné místo, které máte k dispozici pro pěstování, nebo o alternativu k běžné zahradě.

Podmínky k vytvoření zahrady na střeše

Podmínky na střeše představují pro budoucího zahradníka řadu problémů. Často zde dochází k velkým teplotním rozdílům a určité problémy může působí i vítr, pokud prostor není dostatečně chráněn větrolamem nebo okolními budovami
 • Tam, kde by rostliny trpěly účinky větru, je důležité vytvořit větrolam, použít velké, odolné rostliny nebo speciální ochrannou zástěnu.
 • Pokud je místo chráněno před větrem bude teplo vyzařující z budovy zvyšovat teplotu na střeše, a proto zde bude možné pěstovat choulostivější rostliny než v běžné zahradě.
 • Dodávané teplo také prodlouží vegetační sezónu, takže se zde vyplatí pěstovat i některé druhy zeleniny.
 • Při slunečném počasí však nedostatek stínu může vést k extrémně vysokým teplotám a povrch střechy, zejména pokud je tmavě zbarven nebo z asfaltu, může být nepřijatelně horký.
 • Prkenná podlaha nebo kvalitní rákosová rohož zpříjemní povrch střechy pro chůzi a zlepší i její vzhled.

Vytvoření střešní zahrady

Střešní zahrada může být uspořádána ve formálním stylu nebo ji lze vytvořit jakoby náhodně a přirozeně: kontejnery vypadají že tam samovolně vyrostly. Rozmístěte je tak, aby vznikla i stinná místa pro pěstování některých stínomilných rostlin. Pokud je střecha dostatečně pevná, můžete na ni postavit na mírně stíněnén místě i malé jezírko z poloviny sudu. Při plánování, které rostliny chcete pěstovat a kde je umístit, si ponechte nějaké místo pro posezení, abyste mohli v klidu obdivovat výsledky svého úsilí. Nezapomeňte ani na rozhled po okolí, který bývá zpravidla nejlepší právě ze střechy, a proto přizpůsobte výsadby tak, aby vám tento rozhled nezakryly.

Volba nádob na střešní zahradu

Stejně jako v případě balkonů budete pravděpodobně nuceni omezit hmotnost použitých nádob a substrátu, aby nedošlo k přetížení střechy. K dispozici je celá řada kvalitních, atraktivních a přitom zároveň lehkých nádob, takže váš výběr nebude příliš omezen.

Výběr rostlin

I Když máte před sebou zcela prázdnou střešní plochu, může se vám jevit jako příliš náročné naplánovat (a také zaplatit) celou zahradu najednou. Nádoby lze však naštěstí osazovat po celý rok, takže si i tento úkol můžete rozložit na několik měsíců nebo dokonce roků.

Možná bude pro vás snažší soustředit se nejprve na jeden kout a odtud pak pokračovat na základě získaných zkušeností.

 • V prvním roce oživí květináče a truhlíky především letničky. Které letničky jsou vhodné pro výsadbu truhlíků?
 • Později však bude i pravděpodobně optimální pěstovat kombinaci sezónních druhů společně s keři a dalšími vytrvalejšími rostlinami.
 • Např. zakrslá konifera bude vypadat dobře po celý rok a může sloužit jako pozadí i opora pro červeně kvetoucí lichořeřišnici (Tropaeolum speciosum).
 • Pod tyto rostliny nasázejte narcisy, které na jaře vykvetou jako zlatý koberec; získáte tak seskupení zajímavé po celý rok.
 • Vybírat lze z celé řady vhodných keřů, které jsou působivé po delší období, např. Lonicera fragrantissima, Weigela 'Bristol Ruby', zakrslé azalky a Pieris 'Forest Fláme'. Tyto rostliny se také snadněji udržují.
 • Při troše experimentování zjistíte, že v nádobách může být úspěšně pěstováno mnoho různých rostlin. Pokud jste na pochybách ohledně vhodnosti určité rostliny, vždy se vyplatí to zkusit.
 • Pamatujte však na to, chcete-li dosáhnout co nejlepších výsledků, že je nutné pravidelně zalévat, hnojit a odstraňovat odkvetlé květy, v některých případech i prořezávat.

Střešní zahradu ozdobte listovím


Listoví je významným prvkem střešní zahrady. Výhodou rostlin s atraktivními listy nebo lodyhami je, že vypadají pěkně po většinu roku a ne pouze v době květu. Vyberte si rostliny s listy různé velikosti, tvaru a textury. Četné opadavé stromy a keře, jako ruj (Cotinus), mnohé japonské javory (včetně Acer palmatum 'Dissectum Atropurpureum') a Fothergilla, mají krásné podzimní barvy nebo atraktivní bobule, které zdobí zahradu po delší dobu.

Nezapomeňte na stálezelené rostliny

Pokud není vaše střešní zahrada využívána jen na jaře a v létě, jsou důležité i stálezelené rostliny. To však neznamená, že si máte vypěstovat fádní tmavozelenou koniferovou stěnu. Vyberte si pečlivě, a budete se moci těšit z celé řady textur a barev - četné stálezelené rostliny, např. žlutě skvrnitá cesmína (Ilex 'Golden King'), břečťan (Hedera canariensis) a hlošina (Elaeagnus pungens 'Maculata') mají zlatavé nebo panašované listy. Získáte tak pěkné barevné pozadí a zároveň ochranu proti větru po celý rok.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Miluše Miluše | E-mail | 17. února 2010 v 7:44 | Reagovat

Tropaeolum speciosum - moc dobrá rada, ale kde sehnat tuto lichořeřišnici. Poradí mi někdo?

2 vinnia vinnia | 13. května 2011 v 23:37 | Reagovat
3 WaclawK WaclawK | E-mail | 17. ledna 2017 v 16:32 | Reagovat

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na vinnia.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama