DŘEVĚNÉ KORÝTKO S KVĚTINAMI

14. dubna 2007 v 15:15 |  Dřevěné korýtko s květinami
CO BUDETE POTŘEBOVAT:
Rrašelinný substrát
Mělkou dřevěnou pěstební nádobu
Keramzit nebo jiný nasákavý materiál
Lopatku
Nůžky
Polyetylenovou fóli
Rašelinný substrát
Kapradinu
doporučila bych kapradinu (Dryopteris pseudomas)
Begónii
BEGONIA
Hostu-3(druhy)
KONTRASTNÍ LISTOVÍ
Kapradiny a funkie jsou stále zelené trvalky,kterým se dobře daří ve stínu.jejich barvou i tvarem kontrastujícílisty zůstanou svěže zelené po celé léto.Pro zpestření můžete okolo okraje vysázet drobné begonie.Jejich bronzově zabarvené listy jsou lesklé a pěkně barevně propojí zelené rostliny a tmavé okraje dřevěné nádoby.
HOSTA GOLD(FUNKIE)
HOSTA FURTUNE
HOSTA SPINNERS
DŮLEŽITÁ VLÁHA
Stejně jako kapradinám daří se i funkiím nejlépe v rašelinném substrátu bohatém na živiny.kromě toho je nezbytné,aby měly stále dostatek vláhy.Pokud bude zemina v pěstební nádobě stále vlhká,rostliny se vám odvděčí bujným růstem.Pravidelná zálivka je důležitá zejména tehdy,pokud nádoba stojí pod velkým stromem.Ten tisíce zaručuje potřebný stín,ale listím pronikne jen prudký nebo vytrvalý déšť.
PŘÍPRAVA PĚSTEBNÍ NÁDOBY
1)Většina dřevěných pěstebních nádob je opatřena ochranným nátěrem na dřevo,pokud ne natřete nádobu sami.Na výběr je celá řada odstínů.Zvolte si ale takový prostředek,který rostlinám neškodí a hodí se na venkovní nátěry.Nádobu je vhodné vyložit polyetylenovou fólií,její životnost se pak prodlouží.Do fólie porazte nůžkami několik drenážních otvorů.
2)Protože všechny rostliny v nádobě potřebují ke zdárnému růstu dostatek vody,pokryjte dno nádoby vrstvou keramzitu nebo jiného nasákavého materiálu,silnou alespoň 4 cm.Ten dokáže vodu přijmout a potom jí podle potřeb rostlin pozvolna uvolňovat.
Také můžeme použít i jiné korýtka než jsou ze dřeva...
3)Na keramzit rozprostřete dostatečně silnou vrstvu rašelinného substrátu.Měla by být tak silná,aby rostliny byly v nové nádobě zasazeny právě tak hluboko jako původně.Rostliny i zeminu před sazázením důkladně zalijte a počkejte,až nasákne vodou.
4)Kompozici si rozvrhněte podle toho,zda bude na nádobu vidět ze všech stran nebo jen z jedné.Vysoké kapradiny pak zasaďte do středu nebo k okraji.Vyšší druhy funkie přisaďte k nim nižší přijdou více ke kraji.
5)Nejprve zasaďte velké kapradiny a kolem nich skupinku nejvyšších funkií (hosta),až vznikne hustá oblastmodrozeleného listoví.Pokud nelze rostliny z květináčů vyjmout snadno,poklepejte nejprve na boky nádoby lopatkou,abyste nepoškodili kořeny.
6)Kolem této rostliny vysaďte středně velkou hostu,která se výrazně liší velikostí,barvou i tvarem listů.Nakonec přidejte nejmenší hostu Její výrazně panašované listy mohou kaskádovitě přepadávat přes okraj nádoby a částečně zakrývat její okraje.
7)Na závěr zasaďte do nádoby malé begonie s drobnými kvítky a bronzovými listy.Nesnažte se je zformovat do vojensky vyrovnané řady.Spíše z nich vytvořte neformální skupinky a zakomponujete je mezi nejmenší funkie.
8)Všechny připadné mezery vyplňte další zeminou a dobře ji stlačte.Kompozici opět důkladně zalijete a zeminu udržujte stále vlhkou.Hosty jsou jsou oblíbenou pochoutkou šneků.Pokud s nimi máte na zahradě problémy,použijte proti nim návnadu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 ZIELUNIA ZIELUNIA | E-mail | 12. června 2008 v 22:38 | Reagovat

Szukam Vandy Charvatovej, cery Marii z Polska  i Pawla, siostry Martina, jeśli nia jestes  napisz - Elzbieta z Siemiatycz z Polska

2 ZIELUNIA ZIELUNIA | E-mail | 12. června 2008 v 22:41 | Reagovat

moj e-meil zielunia21@wp.pl

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama